NP Slovenský kras

Turistický informačný portál KETURIST

Valašský rok očami fotografa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave


,

Fotograf a dokumentarista József Farkas v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, Vás pozývajú na autorskú výstavu fotografií s názvom Valašský rok / Pásztoresztendő.

József Farkas je rodák z Lučenca. Rodinne a citovo je úzko napojený na región Gemera a Novohradu, kde vo svojej profesijnej kariére trávil množstvo času s dokumentovaním miestnych pastierov a hudobníkov.

Dlhé roky pôsobil v Bratislave, od roku 2012 je koordinátorom Celokarpatskej talentovej súťaže ľudovej hudby a ľudového tanca Fölszállott a páva/Vyletel páv a od 2017 je aj vedúcim Siete Domu tradícií pre oblasti Slovenska v Budapešti.

Svoj život zasvätil službe ľudovému umeniu.

„Už viac ako dve desaťročia zbiera piesne, hudbu a tance Maďarov Slovenska a národností Karpatskej kotliny a počas dokumentovania ho fascinuje zachytenie a zvečnenie výnimočnosti daného momentu, čo vystihuje aj charakter tejto autorskej výstavy.

Obsahom výstavy sú čiernobiele a farebné fotografie – portréty pastierov a hudobníkov, okamihy z ich životov z Gemera a okolitých oblastí,” uviedla kurátorka výstavy Mgr. Gabriella Badin. Autorská výstava fotografií priblíži a zachytáva pominuteľné ľudské osudy a momenty zo zberateľských ciest autora.

Svojimi fotografiami už zaujal obecenstvo na niekoľkých autorských výstavách na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Českej republike.

Svojím výnimočným dokumentaristickým étosom sa stal neoddeliteľnou súčasťou mapovania posledných momentov tradičného ľudového bytia.

. Výstava potrvá do 4. apríla 2024 v Galérií Baníckeho múzea v Rožňave.

Translate » Prekladač