NP Slovenský kras

Turistický informačný portál NP Slovenský kras

Hájske hrnčiarstvo a niečo o bábovkách, formách…


Kedysi, pri prekročení prahu babkinho bytu, okrem starej monarchie v ňom intenzívne zaváňala pocukrovaná masívna nádhera, tróniaca na vysokom kryštáľovom podnose, ktorej sa v košických meštianskych kruhoch hovorilo výlučne kuglóf.

Pekelne dlho trvalo, kým bol konečne tento zázrak odsúdený na zneuctenie nožom a mohlo sa odhaliť jeho dovtedy netušené dvojfarebné vnútro. Medená forma, v ktorej sa piekol, bola úzkostlivo udržiavaná vo výbornej lesklej kondícii, a v časoch mimo prevádzky tvorila jednu z hlavných ozdôb steny kuchyne a hlavný stan pavúkov. Tá druhá, keramická popoluška, sa tiesnila spolu s hrncami v útrobách kuchynskej skrine. Umrela neslávne na pieskovisku.
Vyrobiť peknú formu je ako upiecť krásny koláč, dobrodružstvo z podobného súdka. Tento ušlachtilý dezert na sklonku stredoveku nosil meno Gugelhupf a piekli ho rakúskym mladomanželom bohato zdobený kvetmi, lístočkami, ovocím a sviečkami. Sláva Gugelkuchenu sa v časoch Biedermeieru rozšírila do alsaských a rakúskych meštianskych salónov, cukrári cesto pripravovali výlučne droždím.
Predtým, než prezradím zaručene pôvodný, prastarý recept na kuglóf z cennej babkinej pozostalosti, Vám poviem niečo o tom, ako vyzerá dobrá forma na bábovku.
1. Je keramická, glazovaná, prípustné sú tradične zdobené varianty s kukačkou a hlinkou na vonkajších plochách rebrovania.
2. Je súmerná, môže byť vysoká, štíhla, alebo viac rozložitá, je ozdobou kuchyne, dá sa zavesiť.
3. V strede formy je komín, ak je uzavretý, nemusí siahať k hornému okraju, ak je otvorený, musí presahovať okraj, aby sa cesto nedostalo dovnútra. Komín zaručí lepšie prepečenie väčšieho mnostva cesta.
4. Po celej výške sa mierne roztvára, aby sa cesto ľahko dostalo von.
5. Rebrovanie – šikmé, zvyslé, siahajúce po dno, alebo nad dno, hore po okraj (vlnitý okraj), alebo po lem pod okrajom.
6. Nie je zo silikónu (!), takéto praktiky sú barbarské.
7. Nuž dobre, môže byť aj z plechu.

….A teraz ten recept s podrobným popisom práce. Príprava zaberie jedno celé daždivé dopoludnie.
20 g droždia rozpustíme s trochou cukru a necháme vykysnúť v poldeci teplého mlieka.
Do penista vymiešame 90g mäkkého masla s 80g hnedým cukrom, pridáme vanilkový cukor, 3 žltky, 0,5 kg múky, 3dcl teplého mlieka, 40g hrozienok vytiahnutých práve z rumu (rum vypijeme), kôru z jedného citróna, štipku soli, lyžicu citrónovej šťavy a pravdaže vykysnutý kvások.
Cesto miešame varechou v (keramickej) mise pol hodiny, prikryjeme ho a necháme hodinu na teplom mieste kysnúť. Potom ho pomúčenými rukami premiešame a opäť necháme hodinu kysnúť. Znovu ho premiešame, dosku riadne vysypeme múkou, cesto opatrne preložíme a vyvaľkáme do štvorca (30x30cm), stočíme a vyformujeme do venca. Formu bohato vymastíme maslom, vložíme veniec a necháme 40 minút kysnúť.
Mramorovaný kuglóf robíme tak, že cesto po prvom kysnutí rozdelíme na dve polovice, do jednej zapracujeme 1 lyžicu kakaa s 1dcl teplého mlieka a necháme zvlášť vykysnúť. Potom obidve cestá vyvaľkáme, položíme na seba (kakaové navrch) a stočíme.
Cesto vkladáme do vyhriatej, horúcej rúry, aby sa vytiahlo. Po 5 min. zmiernime teplotu a dopekáme 1 h do svetlohneda. Upečenú bábovku ihneď vyklopíme z formy, pokiaľ to ide ťažko, formu chvíľu podržíme nad parou (nad hrncom s horúcou vodou). Z horeuvedených ingrediencií získame priblížne 1 kg bábovky.

Viac foto: https://photos.app.goo.gl/V4HKXK8RuC5L8yXe7

Všeobecné informácie

Hájske hrnčiarstvo sa nachádza v obci Háj v zadnej časti domu č. 88.

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková

Obec Háj s 350 obyvateľmi sa nachádza na začiatku malebnej Hájskej doliny, vo východnej časti Slovenského krasu, medzi Zádielskou planinou  a Jasovskou planinou.

Majiteľkou Hájskeho hrnčiarstva je pani Amália Holíková, ktorá sa venuje už viac ako 10 rokov výrobe ručne točenej alebo modelovanej úžitkovej keramiky na hrnčiarskom kruhu.

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková

Na pozemku Hájskeho hrnčiarstva pribudla v lete 2014 postavená „keltská pec“ na vypaľovanie drevom, a na jar v roku 2015 aj vysokožiarová pec tiež na výpal keramiky drevom.

Hájske hrnčiarstvo je zameraná na výrobu prevažne úžitkovej keramiky, ktorá je točená na hrnčiarskom kruhu, glazovaná a dvakrát pálená v elektrickej peci.

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková

Používaju tu viac druhov hlín, medzi nimi aj vlastnoručne nakopané, preto aj výška teploty výpalu je rôzna, od 1100 do 1250 stupňov.

Motívy a tvary používa pani Amália Holíková vlastné.

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková

Venuje sa aj tvorbe replík pravekej keramiky, ktoré páli v „keltskej hrnčiarskej peci“.

Vyrobia tu pre Vás keramiku aj na objednávku, podľa predstavy zákazníka, napr. s logom, nápisom, atď.

Hájske hrnčiarstvo to je tradičná výroba úžitkovej keramiky, kópie historických nádob, tvorivé dielne pre verejnosť a lektorská činnosť.

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková

Akúkoľvek návštevu je nutné dohodnúť si vopred telefonicky alebo mailom !!!

keltská pec 2014 014
Hotová pec zamazaná hlinkou

Kontakt

Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková
Háj č. 88,
tel.: 0904 549 796,
Web: www.hrnciarstvo.webnode.sk
E-mail: hrnciarstvo@gmail.com

Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto

Mapy

Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.

Počasie

Translate » Prekladač