NP Slovenský kras

Turistický informačný portál KETURIST

Dioráma – banská štôlňa“ predstaví baníctvo na Gemeri


Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov novú atrakciu.

Vďaka výzve Košického samosprávneho kraja sa v ňom podarilo rozšíriť zážitkové centrum SENTINEL o nový prehliadkový okruh ,,Banská doprava“.

Aj napriek tomu, že v exteriérovej časti Expozície baníctva a hutníctva Gemera už sú stacionárne exponáty z oblasti banskej dopravy a areálom jazdí banský vláčik, absentovala tam modernejšia prezentácia banského dedičstva regiónu Gemer.

Prezentácia banskej dopravy si vzhľadom na rozmernosť a špecifickosť exponátov vyžaduje veľa priestoru, a práve spojenie moderných technológií s trojrozmernými exponátmi vytvorili pútavý prvok expozície.

„Po vjazde vláčika do štôlne sa návštevníci ocitnú v tme, a to priamo sediac v jeho vagónoch, tak, ako sa presúvali aj kedysi samotní baníci.

Po zastavení na konci trasy sa návštevníkom naskytne pohľad do chodby štôlne, kde bude za zvuku stojov prebiehať čulý pracovný ruch.

Atmosféra v tme a v hluku prostredia bane vytvorí autentickejšiu predstavu o tom, ako to v reálnej bani fungovalo,“ informoval riaditeľ múzea Pavol Lackanič.

Sprístupnenie interaktívneho expozičného prvku – banskej štôlne je naplánované na jar 2021, po uvoľnení pandemických opatrení.

Nový prehliadkový okruh by mohol zatraktívniť ponuku služieb cestovného ruchu na Gemeri, ktorý vyniká baníckou tradíciou.

Na svoje si tak prídu noví návštevníci, ale aj tí, ktorí múzeum už navštívili v minulosti.

„Teší ma, že prostriedky z internej výzvy Tradície inšpirujú inovácie opäť splnili svoj účel.

V tejto výzve župa podporila projekty v celkovej výške 116 000 eur.

Prehliadkový okruh v Baníckom múzeu bude určite veľkým prínosom pre návštevníkov, ktorí v bani nikdy neboli.

Tí, ktorí prostredie bane poznajú, si zas pripomenú spôsob práce a technológií, ktoré sa v 20. storočí pri dobývaní využívali,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kontaktná osoba:
Róbert Šimko
Manažér kultúry
Banícke múzeum v Rožňave
Email: info@banmuz.sk
Tel: +421 948 466 030

Translate » Prekladač