NP Slovenský kras

Turistický informačný portál KETURIST

🥳VŠETKO NAJLEPŠIE, ELEONÓRA! 🥳


💍Byť manželkou bonvivána grófa Gejzu Andrássyho muselo byť náročné. Našla sa však žena, ktorá splnila nároky na reprezentatívnu šľachtickú manželku. Bola ňou vzdelaná, šarmantná a bohatá aristokratka z moravsko-českého prostredia, grófka Eleonóra Andrássyová, rod. Kaunitz (1862 – 1936). Ich najstaršia dcéra Marizza (1886 – 1961)👸, sa stala manželkou princa Johannesa Lichtensteina🫅, stredný syn Karol (1888 – 1910)✝️však zomrel ako 22-ročný. V reprezentácii rodu pokračoval najmladší Emanuel (1892 – 1953)👨.

👸“Dada” ako ju prezývali, bola prvá žena na dnešnom východnom Slovensku, ktorá mala vlastný automobil🚗💨 a pravdepodobne aj šoférovala. Nedala sa zahanbiť ani jazdou na koni🏇 a pravidelne sa zúčastňovala na honoch a poľovačkách🏆, ktorými sa Andrássyovci preslávili v celej Európe.

📸Na fotografiách okrem jej štíhleho drieku (ktorý si udržala do vysokého veku), ju vídame aj s cigaretou v ruke alebo ozdobenú honosnými šperkami. Jedným z nich jej aj smaragdová tiara 👑vojvodkyne Márie Terézie d’Angoulem, ktorú v 1887 vydražil Emanuel I. Andrássy (1821 – 1891) na aukcii v Paríži🇫🇷. Zdobí ju 40 smaragdov 🟢 a 1031 briliantov💎 a dnes je vystavená v Louvri vedľa francúzskej kráľovskej koruny. Andrássyovci ju museli predať za veľmi nevýhodných podmienok po tom, čo im bolo všetko skonfiškované v 50. rokoch 20. storočia.

Translate » Prekladač